Ubój zwierząt w gospodarstwie


W celu zapobiegnięcia łamaniu prawa przez właścicieli zwierząt gospodarskich Powiatowy Lekarz Weterynarii w Brzesku informuje że:
1. obowiązuje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny (DZ.U. z 2010 r. Nr 207 poz 1370)
§ 3 ust.1 rozporządzenia mówi że przy uboju zwierząt na terenie gospodarstwa powinny być spełnione wymagania określone w przepisach o ochronie zwierząt. W uboju domowym zwierzęta kopytne mogą być uśmiercane tylko po uprzednim ich pozbawieniu świadomości przez przyuczonego ubojowca. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny zawiera zapis: co najmniej na 24 godziny przed dokonaniem uboju zwierząt z wyłączeniem drobiu lub zajęczaków, w celu produkcji mięsa jeżeli ubój ma być dokonany: 1) na terenie gospodarstwa w którym zwierzęta były utrzymywane -posiadacz zwierząt, informuje powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce przeprowadzenia uboju o zamiarze przeprowadzenia uboju
§ 7 ust. 1 rozporządzenia mówi że mięso świń i nutrii poddanych ubojowi oraz mięso dzików odstrzelonych w celu produkcji mięsa poddaje się badaniu na obecność włośni.
§ 8 rozporządzenia zawiera zapis : mięso zwierząt poddanych ubojowi oraz mięso zwierząt łownych odstrzelonych w celu produkcji mięsa, poddaje się badaniu poubojowemu przeprowadzonemu przez urzędowego lekarza weterynarii, na wniosek i na koszt posiadacza tego mięsa
2. Świnie wprowadzane do stad położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz na targi, pokazy, wystawy, konkursy, do punktów kopulacyjnych, zaopatruje się w świadectwa zdrowia. Świadectwa zdrowia dla świń nie obowiązują tylko w przypadku przekazania do uboju w rzeźni.

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2487043