Uwagi do rozporządzeń ministra środowiska dotyczących polowań, gatunków zwierząt łownych i planów łowieckich


W odpowiedzi na przedstawione do zaopiniowania projekty rozporządzeń ministra środowiska, przekazano opinię samorządu rolniczego:

1. Rozporządzenie ministra środowiska zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne - ze względu na duże szkody powodowane przez gęsi w związku ze zwiększeniem ich liczebności zaproponowano wydłużenie okresu polowań na gęsi w całym kraju, podobnie jak to zostało przyjęte w województwach zachodniej Polski, w następujących terminach:

  • gęsi zbożowe i białoczelne od 30 sierpnia do 1 lutego,
  • gęsi gęgawy od 30 sierpnia do 15 stycznia.

2. Rozporządzenie ministra środowiska zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz – według izb rolniczych zmiany zawarte w projekcie wydają się korzystne i mogą przyczynić się do skuteczniejszego zwalczania ASF.

Ponadto zaproponowano wprowadzenie do rozporządzenia zapisu, który pozwoli aby w sytuacji gdy koło łowieckie nie wykona rocznego planu łowieckiego w zakresie pozyskania zwierzyny, oraz w sytuacji kiedy na terenie obwodu łowieckiego powiatowy lekarz weterynarii zarządzi odstrzał sanitarny zwierzyny – myśliwi posiadający uprawnienia do wykonywania polowań indywidualnych, a nie będący w tym kole łowieckim mieli prawo do wykonywania polowania po wcześniejszym poinformowaniu łowczego koła, na którym zarządzono odstrzał sanitarny.

3. Rozporządzenie ministra środowiska zmieniające rozporządzenie w sprawie rocznych planów łowieckich i wieloletnich łowieckich planów hodowlanych – zdaniem samorządu rolniczego zapis dotyczący okresów polowań na dziki (paragraf 1 pkt 1 ppkt 5) należy uszczegółowić przez nadanie następującego brzmienia: dziki (bez względu na wiek i płeć) - przez cały rok.

4. Rozporządzenie ministra środowiska zmieniające rozporządzenie w sprawie ustalenia listy gatunków zwierząt łownych – zaproponowano wpisanie na listę zwierząt łownych kormorana, żurawia i rozpowszechnione gatunki krukowatych – ze względu na ogromne szkody powodowane w uprawach rolnych oraz wilka z powodu zagrożenia dla zwierząt i ludzi.

Źródło: KRIR 


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2496163