Uwagi do wymogów dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej


Zarząd KRIR przekazał uwagi samorządu rolniczego do projektu rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej:

  • W § 1 ust. 1 punkt 1 i 2, przepis nie jest jasny, kto będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie wizji terenowej oraz będzie odpowiedzialny za oznakowanie gatunków chronionych i miejsc istotnych dla tych gatunków. Jeżeli zadanie to będzie powierzone administracji, przyczyni się do dalszej biurokratyzacji.
  • W § 1 ust. 1 punkt 5, należałoby dodać wyraz „zasiedlone” po wyrażeniu – drzewa dziuplaste. Zasiedlone drzewa dziuplaste powinno się „pozostawić do ich naturalnego rozpadu”. Do tej pory, co było często podnoszone przez rolników nadleśnictwa dokonywały wycinki lasów i zadrzewień pomimo trwającego okresu lęgowego, natomiast rolnikom nie wolno było w tym okresie wycinać drzew.
  • W § 1 ust. 1 pkt 6 - należałoby się zastanowić nad zasadnością punktu 6 – dotyczącego pozostawiania martwych drzew. Las gospodarczy należy pielęgnować z największą starannością, a martwe drzewa mogą być źródłem wystąpienia szkodliwych organizmów (korników), zwiększać ryzyko pożaru w lesie, a także być przyczyną nieszczęśliwego wypadku, np. zwalenia się martwego drzewa (posuszu) na człowieka.

Źródło: KRIR 


►Projekt rozporządzenia w sprawie wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej
 

 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2488486