WIORiN w sprawie kontroli stosowania ś.o.r.


W związku z interwencją MIR z 6 sierpnia 2018 r. dot. kontroli stosowania środków ochrony roślin, Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Krakowie przekazał niżej cytowane imnformacje:

Inspektorzy WIORiN w Krakowie przeprowadzili w 2017 roku 1290 kontroli stosowania środków ochrony roślin zarówno przez użytkowników profesjonalnych (w gospodarstwach rolnych i w produkcji leśnej), jak też przez użytkowników nieprofesjonalnych, a w I połowie 2018 roku 672 kontroli w tym zakresie. W ich trakcie uwzględniano zagadnienia dotyczące przestrzegania przez stosujących środki ochrony roślin zasad bezpiecznego ich stosowania. Sprawdzono, czy stosujący środki ochrony roślin zwracają uwagę na ochronę owadów zapylających, zwłaszcza w uprawach roślin intensywnie kwitnących i w uprawach, w których występują kwitnące chwasty.

Przeprowadzone kontrole wykazały, że stosujący środki ochrony roślin przestrzegają obowiązujące przepisy w tym zakresie. W większości zabiegi związane ze stosowaniem środków ochrony roślin przez użytkowników profesjonalnych wykonywane były w godzinach wieczornych lub nocnych.
Stosujący środki ochrony roślin posiadali aktualnie ważne zaświadczenia o ukończeniu wymaganego szkolenia i prowadzili wymaganą ewidencję wykonanych zabiegów, a środki ochrony roślin były zastosowane zgodnie z zaleceniami zawartymi w etykietach.

W 2017 r. do WIORiN w Krakowie wpłynęło 8 zgłoszeń dot. padłych pszczół. Podjęte postępowanie wyjaśniające wykazało w większości przypadków, że nie było niprawidłowości w zakresie stosowania środków ochrony roślin. W jednym przypadku wpłynęło zawiadomienie Inspekcj Weterynaryjnej o padłych pszczołach wraz z informacją o powołaniu przez Urząd Gminy stałej komisji ds. szacowania strat w pasiekach pszczelich. Inspektor WIORiN w Krakowie został powołany do uczestnictwa w pracach komisji. W trakcie prac komisji zostały pobrane próbki padniętych pszczół i wysłane do badań laboratoryjnych do Instytutu Weterynarii w Puławach. Z wyników badań zatrutych pszczół nadesłanych przez Inspekcję Weterynaryjną do Oddziału wynikało, iż w próbce znaleziono substancje aktywne środków ochrony roślin, które mogły być przyczyną zatrucia. Komisji nie udało się ustalić rolnika wykonującego zabieg z użyciem środków ochrony roślin mogącego mieć wpływ na zatrucie.

W 2018 r. do WIORiN w Krakowie wpłynęło 7 zgłoszeń dot. niewłaściwego stosowania środków ochrony roślin oraz 1 zgłoszenie o padłych pszczołach. Za niewłaściwe stosowanie środków ochrony roślin w 5 przypadkach inspektorzy WIORiN w Krakowie nałożyli mandaty karne. W sprawie zgłoszenia zatrucia pszczół została powołana Komisja Gminna, w której uczestniczył inspektor tut. Inspekcji. W trakcie postepowania wyjaśniającego przeprowadzono 19 kontroli i lustracji w gospodarstwach zlokalizowanych w najbliższej odległości od pasieki, w której doszło do zatrucia. W wyniku przeprowadzonych działań nie stwierdzono nieprawidłowości dot. stosowania środków ochrony roślin w tych gospodarstwach.

 


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2494437