Walne Zgromadzenie Małopolskiej Izby Rolniczej - 12 grudnia 2022


Trzeci w tym roku zjazd delegatów Izby odbył się w dniu 12 grudnia w Krakowie. Motywem przewodnim posiedzenia było omówienie zmian czekających w przyszłym roku rolników związanych z przyjęciem przez Sejm projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 oraz zawartych w nim rozwiązań w ramach systemu płatności bezpośrednich.

Pierwszym prelegentem był Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pan Jerzy Radoń. Przedstawił on dotychczasowe działania Agencji, podkreślił terminowość wypłaty zaliczek dla rolników na poczet dopłat bezpośrednich. W obecnym roku na Małopolskę przeznaczono 600 mln zł na działania PROW takie jak: Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej, Modernizacja gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich i inne. W Małopolsce złożono również około 5 tys. wniosków związanych z pomocą suszową poprzez aplikację publiczną „zgłoś szkodę rolniczą". W całej Polsce zgłoszono około 250 tys. takich wniosków, stąd dopłaty dla poszkodowanych rolników będą niższe niż zakładano (do wyczerpania się puli środków tj. 1mld 200 mln zł). Ponadto realizowana była pomoc w postaci dopłat do nawozów, na którą w naszym województwie złożono niemal 20 tys. wniosków. Wypłacono środki dla osób wymieniających pokrycia dachowe, dla pszczelarzy, KGW oraz producentów jabłek. Dyrektor Radoń zwrócił uwagę na problemy kadrowe, z którymi boryka się Agencja, mimo wciąż rosnących zadań do wypełnienia.
Powołując się na Kongres PiS w Przysusze w dniu 11 grudnia 2022 r. Dyrektor zapowiedział, że powołana zostanie Komisja sejmowa do opracowania Kodeksu Rolnika, w którym ujęte będzie, że praca rolnika nie może być podważana przez innych mieszkańców wsi. Zapisy Kodeksu będą wcześniej szeroko konsultowane ze środowiskiem rolniczym, a ukazać się mają w pierwszej połowie roku 2023.

Kolejnym prelegentem był pan Andrzej Kawalec – kierownik w Wydziale Programów Infrastrukturalnych i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, który przedstawił informację dotyczącą szkód w rolnictwie spowodowanych w 2022 r.  przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne takie jak gradobicia, deszcz nawalny, huragan, przymrozki wiosenne. W wyniku tych zdarzeń poszkodowanych zostało 202 gospodarstwa rolne z terenu 24 gmin województwa małopolskiego. Największe straty wystąpiły w gminach: Chełmiec, Proszowice, Jodłownik. Ponadto w wyniku suszy (wnioski składane poprzez aplikację suszową) szkodę zgłosiło 5 459 gospodarstw. Największe straty wystąpiły w gminach: Proszowice, Szczucin, Pałecznica. 

Kolejnym gościem była Pani Małgorzata Serwaczak – kierownik Działu Metodyki Doradztwa, Szkoleń i Wydawnictw, która w zastępstwie Dyrektora MODR poinformowała o przyszłorocznych zadaniach Ośrodka. Plany szkoleniowe ustalane są w zależności od specyfiki powiatu. Oprócz szkoleń pracownicy na bieżąco realizują działania doradcze, informacyjne polegające m.in. na pisaniu artykułów, opracowywaniu broszur i ulotek. Ściśle realizowana jest współpraca z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz z gminami.

Gościliśmy ponadto: pana Jakuba Janiszewskiego – Dyrektora firmy Fitovalor produkującej koncentrat na bazie kwasów humusowych z węgla brunatnego stosowany jako nawóz dolistny i doglebowy oraz Przedstawicieli Stowarzyszenia Przemysłu Wapienniczego: Panią Alinę Masse i Pana Dariusza Łaskę, którzy przedstawili dane oparte na Krajowym raporcie o stanie gruntów w Polsce, informujące o poziomie zakwaszenia gleb w kraju i w Małopolsce oraz o propozycjach systemowych rozwiązań w celu regeneracji gruntów rolnych.

Po wystąpieniu gości Prezes Zarządu – Ryszard Czaicki przedstawił zarys zasad zreformowanej Wspólnej Polityki Rolnej, które obowiązywać będą od nowego roku. O wysokości wsparcia gospodarstw zdecydują zapisy w Krajowym Planie Strategicznym. W ramach pierwszego filaru dopłata podstawowa wyniesie 118 €/ha. Ponadto dopłaty bezpośrednie będą związane z realizacją ekoschematów. Są to płatne, roczne praktyki, dostosowane do warunków i potrzeb krajowych, ale poddane ocenie KE pod kątem realizacji celów nowej WPR, takich jak: ochrona zasobów gleby, wód, klimatu, dobrostanu zwierząt. Ekoschematy muszą być obowiązkowo przyjęte przez Państwo, jednak będą dobrowolne do stosowania przez rolnika.

W drugiej części Walnego Zgromadzenia po stwierdzeniu przez Komisję Mandatowo-Skrutacyjną prawomocności obrad, Przewodniczący WZ przedstawił delegatom projekty Uchwał, które dotyczyły: 

uchwała nr 46/WZ/2022 (►zał. do uchwały nr 46/WZ/2022- przyjęcia budżetu Małopolskiej Izby Rolniczej na rok 2023 
►uchwała nr 47/WZ/2022 (►zał. do uchwały nr 47/WZ/2022- akceptacji planu pracy Małopolskiej Izby Rolniczej na rok 2023,
►uchwała nr 48/WZ/2022 (zał. do uchwały nr 48/WZ/2022- przyjęcia cennika usług świadczonych na rzecz członków Małopolskiej Izby Rolniczej na rok 2023. 

Odnośnie projektu budżetu na 2023 r. Prezes R. Czaicki omówił jego założenia:

- wybory do izb rolniczych w 2023 r.,
- inflacja na poziomie 17% (realnie 20%),
- uchwały podejmowane przez niektóre Rady Gmin obniżające cenę skupu żyta celem obliczenia podstawy podatku rolnego.

Opinię dotyczącą projektu budżetu przedstawił Przewodniczący Komisji Budżetowej Pan Edward Majchrowski, zwracając uwagę na zapis w budżecie dotyczący sposobu wykorzystania środków przeznaczonych do dyspozycji rad powiatowych. 

Po przeprowadzonej dyskusji nastąpiło głosowanie nad przedstawionymi uchwałami, które zostały zaakceptowane prze Walne Zgromadzenie.

Na zakończenie Komisja Uchwał i Wniosków przedstawiła zgłaszane przez delegatów wnioski:

- o interwencję w sprawie napływających zbóż z Ukrainy,
- o uszczelnienie przepisów dotyczących rejestracji (działalności) gospodarczej dla właścicieli wypożyczalni kładów i skuterów. Według obowiązujących obecnie przepisów nie muszą oni przedstawiać planu terenu, na którym prowadzą swoją działalność,
- o pomoc w pozyskaniu informacji na temat wymiany słupów energetycznych w powiecie olkuskim i ościennych,
- o udzielenie pomocy prawnej w przywróceniu drogi transportu rolnego w miejscowości Przeginia, która została zlikwidowana przez komisję scaleniową w procesie scalania gruntów w Przegini, powiat krakowski,
- wniosek dotyczący świadczenia mama4+ - osoby, które nie pracowały zawodowo i w związku z tym nie płaciły ubezpieczenia obecnie otrzymują świadczenie mama4+, a uczciwie pracujący godzili obowiązki rodziców wraz z pracą -świadczenia tego nie otrzymują,
- opracowanie logicznego, spójnego dla całego kraju prawa chroniącego wieś jako miejsca stanowiącego bazę służącą do produkcji żywności,
- wprowadzenie rozwiązań prawnych umożliwiających obciążanie kosztami kontroli w przypadku ujawnienie niesłusznie zgłaszanych pod adresem rolników oskarżeń osoby dokonującej zgłoszenia, zgłoszenia anonimowe – nie dające możliwości identyfikacji osoby zgłaszającej - nie powinny wywołać reakcji służb kontrolnych,
- wprowadzenie rozwiązań prawnych uniemożliwiających przeznaczanie gruntów rolnych klasy I-IV na cele inne niż produkcja rolna,
- wprowadzenie systemowego rozwiązania ułatwiającego samorządom lokalnym lokowanie nowych inwestycji budowlanych wyłącznie na terenach wyznaczonych w tym celu w obowiązujących planach zagospodarowania przestrzennego,
- wprowadzenie rozwiązań prawnych obligujących osoby i instytucje prowadzące inwestycje związane z zabudową gruntów zlokalizowanych na terenach wiejskich do oświadczenia, iż są one świadome, że wieś jest terenem prowadzenia produkcji rolnej, a co za tym idzie nie będą one w przyszłości rościły pretensji do rolników w związku z prowadzoną przez nich produkcją rolną.

Na zakończenie posiedzenia Prezes Ryszard Czaicki złożył wszystkim obecnym życzenia wszelkiej pomyślności na nadchodzące Święta oraz Nowy Rok.

Katarzyna Pniak, biuro MIR w Krakowie


 

 

Galeria


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2486426