Walne Zgromadzenie Małopolskiej Izby Rolniczej - 15 grudnia 2014 r.


W poniedziałek, 15 grudnia br. w siedzibie Małopolskiej Izby Rolniczej w Krakowie odbyło się trzecie w tym roku posiedzenie Walnego Zgromadzenia.

W obradach uczestniczyli również zaproszeni goście: Wicewojewoda Małopolski Andrzej Harężlak, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, Dyrektor KRIR Katarzyna Szczepaniak, oraz dyrektorzy instytucji rolniczych funkcjonujących w Małopolsce. Szefowie wojewódzkich instytucji rolniczych poinformowali zgromadzonych o wynikach swojej działalności w 2014 roku oraz przedstawili plany działań na rok 2015. Delegaci szczególnie zainteresowani byli gospodarką ziemią będącą w posiadaniu Agencji Nieruchomości Rolnych, przepisami weterynaryjnymi w zakresie wędzenia wędlin, kastracji prosiąt oraz efektami odrzucenia przez Trybunał Konstytucyjny ustawy o uboju rytualnym. Ponadto wykazali spore zainteresowanie w kwestii pomocy dla rolników poszkodowanych w skutek nałożenia na Polskę embarga przez Federację Rosyjską. 

W emocjonalnym wystąpieniu, Przewodnicząca Rady Powiatowej MIR w Myślenicach pani Jolanta Majka, poddała totalnej krytyce przepisy o ubezpieczeniach społecznych rolników, wykluczających z systemu osoby otrzymujące zasiłek pielęgnacyjny, jako opiekunowie osób niepełnosprawnych, wspólnie mieszkających w gospodarstwach. 

Wojewoda Andrzej Haręźlak przedstawił osiągnięcia w zakresie rozbudowy i modernizacji infrastruktury drogowej, pomocy społecznej oraz programu na rzecz osób 60+. 

Obecność Prezesa KRIR była okazją do podsumowania mijającej kadencji izb rolniczych, jej sukcesów i porażek. W późniejszej dyskusji delegaci MIR przedstawili swoje niezadowolenie i pretensje do KRIR, wynikające m.in. z braku zmian w ustawie o izbach rolniczych, określając ją jako bubel prawny; niedoskonałości ordynacji wyborczej oraz przegrania sporu o przejęcie doradztwa państwowego przez izby.

W części statutowej Walnego Zgromadzenia delegaci przyjęli budżet na 2015 rok, w którym znaczącą pozycje stanowią koszty wyborów, na które Izba przeznaczy około 200 tys. zł. Ważnym punktem nowego budżetu jest budowa budynku administracyjno-usługowego w Tarnowie (w chwili obecnej trwają prace projektowe). 
Przyjęty plan pracy Izby na 2015 rok daje odpowiedź w jaki sposób Izba zamierza realizować zadania określone w ustawie jak i w statucie. Najważniejszym i najtrudniejszym zadaniem z punktu logistyki jest przeprowadzenie wyborów do rad powiatowych, które odbędą się 31 maja 2015 roku. Walne Zgromadzenie przyjęło uchwałę o wysokości stawek za usługi związane z wypełnianiem wniosków obszarowych. 
Obrady Walnego Zgromadzenia zakończono, zgodnie z polską tradycja, łamaniem się opłatkiem i odśpiewaniem pięknej polskiej kolędy Wśród nocnej ciszy.

Henryk Dankowiakowski, Dyrektor MIR


 

Galeria


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2499846