Wizyta gości z Mołdawii


W dniach 16–18 czerwca br. z inicjatywy Fundacji Edukacyjnej 4H w Polsce, Małopolska Izba Rolnicza gościła grupę 13 osób z Mołdawii – dyrektorów departamentów Ministerstwa Rolnictwa Mołdawii oraz szefów organizacji rolniczych i ekspertów z projektu Polityka Rolna. Towarzyszył im tłumacz oraz Katarzyna Boczek – Prezes Fundacji 4H w Polsce.

Celem ich przyjazdu do Polski było spotkanie z przedstawicielami organizacji rolniczych oraz władzami samorządowymi i zebranie informacji na temat zasad działania polskich organizacji rolniczych – ich wpływu na krajową politykę rolną oraz współpracę z resortem rolnictwa i innymi instytucjami okołorolniczymi.
Pierwszym punktem programu było spotkanie w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie naszych gości powitał Bolesław Łączyński – Przewodniczący RP MIR powiatu dąbrowskiego oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej KRIR. Następnie Pan Stanisław Flaga z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie przedstawił problemy rolnictwa i jego specyfikę w województwie małopolskim.

Mołdawianie brali także udział w spotkaniu z Przedstawicielami Małopolskiej Izby Rolniczej Prezesem Zarządu Pawlem Augustynem i Dyrektorem Biura Henrykiem Dankowiakowskim, na którym omówiono historię izb w Polsce od czasów rozbiorów, powstawanie współczesnych izb rolniczych, zadania oraz strukturę organizacyjną Izby.
Podczas spotkania przedstawiono także informacje nt. struktury, działalności, sposobu zarządzania i zasad współdziałania wewnętrznych komórek organizacyjnych MODR oraz zagadnienia dotyczące historii powstania Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych i rodzajów świadczonych przez nie ubezpieczeń.

W ramach pobytu w Małopolsce Mołdawianie odwiedzili Zakliczyn, gdzie spotkali się z panem Kazimierzem Kormanem – Burmistrzem Miasta i Gminy, Jerzym Książkiem – byłym delegatem MIR oraz Janem Rozumem – członkiem RP MIR w Bochni. Burmistrz Zakliczyna krótko omówił zadania gminy. Jerzy Książek skupił się na dylematach rolników produkujących fasolę „Piękny Jaś”, omówił drogę, jaką przebyto w celu przyznania fasoli unijnego oznaczenia Chronionej Nazwy Pochodzenia. Z kolei Jan Rozum opowiadał o roli i sukcesach TUW. Gości z Mołdawii bardzo interesowały zasady powoływania i funkcjonowania jednostki samorządowej, jaką jest gmina. Chcieli poznać jej strukturę organizacyjną, sposób finansowania oraz rolę, jaką gmina odgrywa dla rolnictwa. Pytali również o działalność grupy producentów fasoli – uzyskiwane wsparcie i korzyści płynące ze zrzeszania się. Interesowało ich również jak TUW radzi sobie z konkurencyjnymi firmami ubezpieczeniowymi. Na koniec spotkania w Zakliczynie, Dyrektor GDK w dużym skrócie przedstawił historyczne miejsca i postacie związane z Zakliczynem oraz współczesne atrakcje turystyczne i wystawy typowe dla tej gminy. Kolejnym punktem programu było spotkanie w biurze MIR w Nowym Sączu. Gości powitali Krzysztof Maurer – delegat na WZ MIR i Jan Gomułka – NSZZRI Solidarność. Pan Gomułka przedstawił strukturę organizacyjną i zadania związku na poziomie powiatu. O codziennej pracy w Izbie, zakresie czynności oraz o formach udzielanej rolnikom pomocy opowiedziała Alicja Kostuś – pracownik Biura Terenowego MIR w Nowym Sączu. Następnie zagraniczni goście udali się do „Tłoczni Maurer”, gdzie zapoznali się z linią technologiczną produkcji soków. Pan Krzysztof opowiedział o swojej działalności, o planach na przyszłość, a następnie zaprosił do degustacji swoich wyrobów.

Ostatnim miejscem, które odwiedzili Mołdawianie było Krościenko n. Dunajcem, gdzie gościł ich przedstawiciel Zarządu MIR Karol Zachwieja. Przy góralskiej muzyce i specjałach góralskiej kuchni zapoznali się z specyfiką rolnictwa górskiego oraz przekonali się o wyjątkowym uroku folkloru i pienińskiego krajobrazu.

MIR

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2486478