Wyjazd studyjny grupy winiarzy z Małopolskiego Forum Winnego


W dniach 1 do 5 października 2012 r., na zaproszenie Izby Rolniczej z Rhône Alpes, grupa winiarzy z Małopolskiego Forum Winnego uczestniczyła w wyjeździe studyjnym, którego celem było poznanie metod uprawy winorośli oraz technik winifikacji. Kierownikiem wyjazdu był Jan Marek Lenczowski - przedstawiciel Zarządu MIR.
Region Rodano-Alpejski ma bardzo urozmaiconą strukturę gleby (podłoże granitowe i wapienne) co w znaczący sposób wpływa na różnorodność i jakość produkowanego tam wina. W d’Ambierle zwiedziliśmy winnicę biodynamiczną (przyp. red.: bardziej „zaawansowana” forma uprawy organicznej) należącą do Francois Chabre. Oprócz ekologicznej produkcji wina gospodarz prowadzi chów trzody chlewnej w systemie otwartym (na wolnym wybiegu - na pastwiskach i w lesie) i jest producentem wyrobów wędliniarskich dojrzewających.

Winnica biodynamiczna

Poznaliśmy różne formy organizacyjne winiarzy: od właścicieli kilkuhektarowych winnic, produkujących indywidualnie, poprzez winiarzy zrzeszonych w spółdzielniach, do dużych grup producenckich, posiadających w swoich zasobach do kilkuset hektarów winnic. Zauważyliśmy, że im bardziej złożona organizacja, tym obiekty i zaplecze technologiczne bardziej zaawansowane i nowocześniejsze. Zazwyczaj producenci, z którymi się spotkaliśmy, narzekali na powszechnie panujący kryzys, choć w naszym odczuciu byli to ludzie zamożni, którzy dążyli do powiększania areału upraw i zwiększania produkcji.
W funkcjonowaniu francuskich winnic bardzo istotną rolę pełnią doradcy technologiczni, działający w strukturach regionalnych izb rolniczych, których rola i kompetencje są znacznie szersze niż u nas. Doradcy, a w zasadzie eksperci do spraw winiarstwa służą pomocą na każdym etapie produkcji wina – począwszy od badania gleby w winnicach i doboru sadzonek, poprzez monitoring nawożenia, ocenę zagrożeń chorobami, zalecenia dotyczące ochrony upraw, po badania kontrolne owoców przed zbiorami i analizy laboratoryjnych próbek nastawów na poszczególnych etapach produkcji.

W laboratorium

Dodatkowo izby rolnicze angażują się w promocję sprzedaży bezpośredniej - m.in. poprzez współpracę z biurami turystycznymi w zakresie organizacji turystyki winiarskiej w regionie oraz w kraju.

Punkt sprzedazy bezpośredniej

Podczas wyjazdu odwiedziliśmy również punkt sprzedaży bezpośredniej, utworzony przez rolników, w którym sprzedają oni produkty wytworzone we własnych gospodarstwach tj. wino, dżemy, sery, soki i wędliny. Pomimo tego, że ceny w takich punktach są znacznie wyższe niż w marketach, to oferowane tu towary nie zalegają na półkach.
Wszyscy producenci wina mogą korzystać z unijnych funduszy pomocowych m.in. w zakresie: modernizacji winnic i obiektów przetwórczych, zakupu nowoczesnych urządzeń technologicznych oraz budowy czy wyposażenia sal degustacyjnych z zapleczem.
Ostatniego dnia naszego pobytu uczestniczyliśmy w zajęciach na uniwersytecie w Suze la Rousse. Były to warsztaty poświęcone metodom degustacji, ocenie jakości wina z omówieniem najważniejszych wad. Wszyscy uczestnicy tych zajęć wykazali się dużą wiedzą i otrzymali zaliczenie potwierdzone stosownym dyplomem.

Spotkanie podsumowujące wyjazd

Wizytę jednogłośnie zaliczyliśmy do bardzo udanych i owocnych. Należy podkreślić ogromne zaangażowanie naszych gospodarzy - Izbę Rolniczą w Rhône-Alpes – w organizację i zapewnienie nam szczegółówo dopracowanego programu pobytu. Podziękowania należą się również francuskim winiarzom, którzy mimo presji czasu i trwających właśnie zbiorów winogron, okazali nam wiele życzliwości i cierpliwości udzielając wyczerpujących odpowiedzi na nasze dociekliwe pytania.

Uczestnicy wyjazdu

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2494043