Wyniki produkcji roślinnej w 2014 r.


Na stronie internetowej GUS zamieszczono opracowanie pt. "Wyniki produkcji roślinnej w 2014 r."

Publikacja zawiera podstawowe dane wynikowego szacunku produkcji głównych ziemiopłodów rolnych, warzyw 
i owoców oraz upraw pastewnych w 2014 r. z uwzględnieniem reprezentacyjnych badań w zakresie powierzchni
i plonów upraw.

Dla zilustrowania przemian i tendencji w produkcji roślinnej, dane krajowe z produkcji podstawowych upraw podano na tle średnich wyników z lat 2006-2010 oraz na tle lat 2012 i 2013, natomiast informacje o produkcji poszczególnych ziemiopłodów w układzie sektorowym zestawiono w porównaniu z analogicznymi danymi roku poprzedniego.
Publikacja składa się z uwag metodycznych, działu analitycznego oraz działu zawierającego część tabelaryczną. W uwagach metodycznych, oprócz wyjaśnienia podstawowych kwestii terminologicznych i zakresowych podano informacje o badaniach reprezentacyjnych plonów zbóż i niektórych upraw innych niż zboża, a w szczególności – zasady losowania próby i uogólniania wyników oraz informacje o precyzji wyników, które zostały opracowane przez Roberta Wieczorkowskiego, konsultanta w Departamencie Metodologii, Standardów i Rejestrów GUS.

− Dział I – "Charakterystyka wyników produkcji roślinnej w 2014 r.", zawiera szczegółową analizę wyników produkcji roślinnej na tle warunków agrometeorologicznych.
− Dział II – „Tablice” – zawiera tabelaryczne zestawienie informacji, ujmujące powierzchnię, plony i zbiory podstawowych upraw rolnych i ogrodniczych dla rolnictwa ogółem, według sektorów oraz dla gospodarstw indywidualnych.

Dane według województw, dla rolnictwa ogółem i dla gospodarstw indywidualnych zostaną opublikowane w końcu kwietnia 2015 r., w zeszycie „Produkcja upraw rolnych i ogrodniczych w 2014 r.” wydanym w serii „Materiały źródłowe”.
Tematycznym rozwinięciem powyższej publikacji jest kolejne opracowanie GUS pt. „Produkcja upraw rolnych i ogrodniczych w 2014 r.” W zeszycie tym zawarto szczegółowe wyniki szacunku produkcji podstawowych upraw rolnych (tj. zbóż według gatunków z uwzględnieniem form jarych i ozimych, roślin oleistych, ziemniaków, buraków cukrowych, strączkowych jadalnych, upraw pastewnych: łąk trwałych, pastwisk trwałych, strączkowych pastewnych i motylkowych drobnonasiennych z trawami, zarówno na paszę, jak i na nasiona, okopowych pastewnych, kukurydzy na zielonkę) oraz produkcji ogrodniczej (tj. warzyw gruntowych, owoców z drzew i krzewów owocowych oraz z plantacji jagodowych w rozbiciu na gatunki).

Dane za 2014 r. przedstawiono w ujęciu wojewódzkim dla rolnictwa ogółem i gospodarstw indywidualnych (na tle poprzedniego roku) oraz dodatkowo dla głównych upraw według 6 regionów (NTS-1).

Publikacje opracowano w Wydziale Produkcji Roślinnej i Użytkowania Gruntów – pod kierunkiem Stanisława Niszczoty – naczelnika Wydziału.

Źródło: GUS 


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2499132