Zarząd KRIR w sprawie planów ograniczenia stosowania środków ochrony roślin


W związku z odrzuceniem przez Parlament Europejski, w dniu 22 listopada 2023 r., projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin i w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) 2021/2115 (SUR), Zarząd KRIR, ►w piśmie z dn. 25.01.2024 r., do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wyjaśnienie, jakie będą konsekwencje tego faktu dla polskich rolników.

Samorząd rolniczy zwrócił się również o dalsze działania w celu powstrzymania nieracjonalnych regulacji dotyczących rolnictwa, a w szczególności znacznego ograniczenia stosowania środków ochrony roślin.

Rolnicy nie wyrażają zgody na jednakowe ograniczenie zużycia substancji czynnych (o 50%) we wszystkich państwach UE. W wielu państwach UE jest ono o 50% wyższe niż w Polsce. Takie samo podejście do wszystkich państw jest niesprawiedliwe. Średnie europejskie zużycie ś.o.r. wynosi 3 kg/ha, a w Polsce zaledwie 2,1 kg/ha. Redukcja we wszystkich państwach UE o 50% doprowadzi do załamania się rolnictwa w państwach, gdzie to zużycie jest mniejsze.

Wprowadzenie w życie przepisów ograniczających zużycie ŚOR może zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu i konkurencyjności polskiego i unijnego rolnictwa, a także doprowadzić do zwiększenia uzależnienia rynku żywnościowego UE od importu żywności z krajów trzecich. W związku z tym, że zalewa nas niekontrolowany import żywności spoza UE, gdzie ta żywność nie podlega restrykcyjnym ograniczeniom w stosowaniu środków ochrony roślin, zastosowanie ograniczeń na terenie UE spowoduje tylko zmniejszenie konkurencyjności unijnego rolnictwa.

Źródło: KRIR


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2500837