Założenia regionalizacji WPR na 2014-2020 - konferencja w Szczyrku


W dniach 20-22 marca 2013 r. w Szczyrku, w ramach Porozumienia Izb Rolniczych Polski Południowo-Wschodniej odbyła się regionalna konferencja nt. regionalizacji Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Izb oraz Sejmików województw Polski Południowo-Wschodniej oraz naukowcy Uniwersytetu Rolniczego z Krakowa.

 

Biorąc pod uwagę zapisy dokumentu „Report on the Contribution” w sprawie regionalizacji w ramach WPR, zapisy projektu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), ustalenia Memoriału Racławickiego przyjętego przez przedstawicieli komisji rolnictwa sejmików wojewódzkich, wojewódzkich izb rolniczych, MRiRW oraz środowisk naukowych i innych instytucji rolniczych funkcjonuących na terenie województw: małoplskiego, podkarpackiego, lubelskiego, śląskiego i świętokrzyskiego oraz stanowiska Porozumienia Izb Polski Południowo-Wschodniej z kwietnia 2012 r. w Karniowicach, z lutego 2013 r. w Chotowej oraz z marca 2013 r. w Szczyrku, Porozumienie Izb Polski Południowo-Wschodzniej wnioskuje o wprowadzenie regionalizacji II Filaru WPR na lata 2014-2020 dla obszaru Polski Południowo-Wschodzniej obejmującego województwa: lubelskie, podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie, śląskie i opolskie.

Uczestnicy Porozumienia jednoznacznie opowiedzieli się za przyjęciem dla PROW 2014-2020 jednolitego programu dla całego terytorium kraju, zgodnie z art. 7 ust. 2 dokumentu KOM(2011) 627 z równoczesnym wyodrębnieniem podprogramów tematycznych, określonych zgodnie z art. 8 ust. 1 b) oraz ust. 1 c) dokumentu KOM(2011) 627, który będzie uwzględniał specyfikę rolnictwa sześciu województw Polski południowo-wschodniej.
Porozumienie, mając na uwadze podnoszony przez KE postulat konieczności uproszczenia II Filaru PROW na lata 2014-2020, wnosi o wyodrębnienie tylko dwóch podprogramów tematycznych, spośród czterech wymienionych w art. 8 ww. dokumentu, uznając je za najbardziej odpowiadające potrzebom potencjalnie dużej liczbie beneficjentów na tym obszarze.

W zakresie podprogramu tematycznego pt. „małe gospodarstwa rolne” proponuje się środki i operacje (działania), przy założeniu, że „małe gospodarstwo rolne”, do czasu ustalenia definicji dla tej kategorii (Wsparcia na mocy ust. 1 lit. a) pkt (iii) udziela się małym gospodarstwom zgodnie z definicją ustaloną przez państwa członkowskie – art. 20 ust. 2 akapit trzeci), to gospodarstwo o powierzchni nie większej niż średnia powierzchnia gospodarstw z 6 województw Polski południowo-wschodniej.

Ryszard Czaicki, Prezes Zarządu MIR

 


Regionalna Konferencja Naukowa „Założenia regionalizacji Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020”

 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2504567