Zdrowie i bezpieczeństwo pracy w rolnictwie - wyjazd szkoleniowy do Francji


W dniach 18-22 czerwca 2011 r. 19 osobowa grupa składająca się z nauczycieli, rolników i pracowników KRUS uczestniczyła w wyjeździe szkoleniowym do Francji (Vercel, region Franche-Comté).

Uczestnicy wyjazdu:
Nauczyciele - nagrodzeni w konkursie „Bezpieczny podopieczny”, za zaangażowanie w działania mające na celu wdrażanie do programu nauczania tematyki związanej z bezpieczną pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego, oraz przeprowadzenie konkursów dla dzieci i młodzieży szkolnej w ramach projektu „Bezpieczne dzieciństwo na wsi” realizowanego przez MIR w 2010 r. :

  • Bernadetta Kierczak
  • Urszula Antończyk
  • Małgorzata Miczulska
  • Ewa Kieres
  • Barbara Siedlik
  • Małgorzata Brysz
  • Jolanta Piwowarczyk
  • Agnieszka Kareusz
  • Dominik Dańda

Delegaci MIR, rolnicy:

  • Jolanta Majka – przewodnicząca RP MIR w powiecie myślenickim
  • Zofia Kaleta – Członek RP MIR w powiecie krakowskim
  • Czesław Szopa – Członek RP MIR w powiecie krakowskim
  • Grzegorz Duda – przewodniczący RP MIR w powiecie tarnowskim
  • Eugenia Ignacyk – członek MIR

oraz:

  • Józef Głód – kierownik OT KRUS w Nowym Sączu
  • Wojciech Kwiecień – kierownik OT KRUS w Dąbrowie Tarnowskiej
  • Antoni Zarzycki – pracownik OSCHR
  • Karolina Augustyn – tłumaczka
  • Jolanta Kałmuk – pracownik biura MIR w Krakowie

W poniedziałek, 20 czerwca spotkaliśmy się z przedstawicielami MSA z regionu Franche-Comté: Panią prezes Lucréce Boiteux (która pełni również funkcję wiceprezesa IR Du Doubs, posiada gospodarstwo rolne zajmujące się produkcją mleka, współpracuje z organizacjami około rolniczymi, organizuje szkolenia dla rolników), oraz wicedyrektorem wydziału do spraw zdrowia, Panem Jean-Jacques Laplante (który jest również lekarzem medycyny pracy, jako dyrektor w MSA zajmuje się szkoleniami oraz wszystkimi sprawami związanymi z ubezpieczeniem zdrowotnym). Prelegenci przedstawili strukturę i główne obszary działania MSA (Rolnicza Kasa Wzajemnych Ubezpieczeń Socjalnych) – francuskiej organizacji będącej odpowiednikiem KRUS w Polsce.

Następnie spotkaliśmy się z dwoma osobami – lekarzami medycyny pracy zatrudnionymi przez MSA, którzy przybliżyli nam zagadnienia związane z funkcjonującymi we Francji ubezpieczeniami rolniczymi, systemem składek (we Francji, od 2002 r. rolnicy opłacają oddzielne składki na ubezpieczenie zdrowotne – wysokość składki zależy od wysokości dochodów; oraz na ubezpieczenie wypadkowe – wysokość składki jest taka sama dla wszystkich). Dowiedzieliśmy się również jakie działania prewencyjne podejmuje MSA (akcje informacyjne, szkolenia – przewidywanie zagrożeń podczas pracy w gospodarstwie, ochrona przed chorobami zawodowymi rolników – specyficznymi dla regionu F-C).

Po obiedzie, podczas wystąpienie nauczyciela z Maisons Familiales poznaliśmy historię powstania oraz systemu edukacyjnego szkoły Maison Familiale Rurales – jest to szkoła prywatna, utworzona przez stowarzyszenie rolników (w 1946 r.), pierwotnie była szkołą rolniczą, obecnie młodzież uczy się tu różnych zawodów. System edukacyjny polega na przemiennym kształceniu teoretycznym i praktycznym (tydzień nauki i tydzień praktyki). Ucząca się tu młodzież (w wieku od 14 do 21 lat) mieszka w internacie. Obecnie we Francji funkcjonuje ponad 500 takich szkół.

Na popołudniowe spotkanie przybyła również przedstawicielka sieci PAPPA (organizacja współtworzona przez MSA i Centralny Szpital Uniwersytecki, powstała w 2006 r. w regionie Franche-Comté, skupia lekarzy, specjalistów pulmonologów, alergologów, lekarzy medycyny pracy), która zaprezentowała program terapii chorób płuc realizowany przez sieć. Zapoznaliśmy się również z czynnikami powodującymi patologiczne choroby płuc u rolników, związane z wykonywaną przez nich pracą, działaniami profilaktycznymi i metodami leczenia.

Dzięki uprzejmości goszczącej nas Pani Dyrektor Catherine Donzelot-Tetaz mieliśmy również moliwość zwiedzenia wytwórni sera Emmental (L’Emmental Français Est-Central).

W kolejnym dniu wizyty, 21 czerwca jeden z nauczycieli szkoły zaprezentował nam moduł szkoleniowy dla uczniów Maisons Familiales z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Zwiedziliśmy również gospodarstwo rolne (50 krów mlecznych Montbeliarde, 70 ha pastwisk, 10 ha pól uprawnych), analizując występowanie potencjalnych zagrożeń. Właściciele gospodarstwa przedstawili szereg rozwiązań usprawniających pracę i zwiększających bezpieczeństwo osób tam pracujących.

 Po obiedzie mieliśmy przyjemność spotkać się z Panem Krystianem Kitą – przedstawicielem Izby Rolniczej Du Doubs, który pokazał nam stolicę regionu, Besançon oraz inne atrakcje turystyczne najbliższej okolicy.

W ostatnim dniu pobytu (22 czerwca) poznaliśmy kolejny moduł szkoleniowy dla uczniów Maisons Familiales – tym razem z zakresu przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas pracy z maszynami rolniczymi oraz ze środkami ochrony roślin.

Jeszcze przed pożegnalnym obiadem podsumowaliśmy naszą wizytę wspólnie z Panią Dyrektor Catherine Donzelot-Tetaz.

Jolanta Kałmuk, MIR

Galeria


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2495962