Święto kiełbasy lisieckiej


W najbliższą niedzielę, 29 czerwca, w Czernichowie na terenie Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie świętować będą wytwórcy kiełbasy lisieckiej. Stoiskom towarzyszyć będzie kampania „Zasmakuj w Małopolsce”.

"Kiełbasa lisiecka wytwarzana jest z najsmaczniejszych i najdelikatniejszych części wieprzowiny: powstaje z polędwicy i wyselekcjonowanych porcji szynki. Ręcznie krojone kawałki są najpierw marynowane (peklowane) przez co najmniej 48 godzin. Odpowiednio  skruszone, zaprawione białym pieprzem i czosnkiem tworzą farsz, który umieszcza się w osłonce z cienkiego jelita wołowego (tzw. trynkalu) o przekroju 3 – 5cm. Takie szczelnie wypełnione farszem kiszki przechodzą następnie fazę leżakowania. Dopiero po należytym związaniu farszu, co trwa około tygodnia, te przypominające wianki koliste pętla wędrują do wędzarni.

Podsuszanie, wędzenie i pieczene, w różnym nasileniu temperatur, trwa kilka godzin. W tym procesie surowo przestrzega się tradycyjnych i sprawdzonych metod: jedynym źródłem dymu i ciepła jest drewno z drzew liściastych (olchowe lub bukowe) a najlepiej, aby pochodziło z drzew owocowych. Po opuszczeniu wędzarni wędlina może już stać się obiektem niepohamowanego pożądania.

W całym procesie produkcyjnym niedozwolone jest używanie jakichkolwiek koncentratów chemicznych, tak powszechnie stosowanych w przemysłowych zakładach mięsnych. Kiełbasa lisiecka sycona jest tylko składnikami tradycyjnymi. Nie może być inaczej, bo jej receptura – nobliwa jak wszystko w Małopolsce – pochodzi podobno z XVI wieku. Odkryta została przez Andrzeja Różyckiego, krakowskiego wytwórcę wędlin z okresu dwudziestolecia międzywojennego, który tajemnicę tej produkcji powierzył swoim pracownikom. Od lat trzydziestych XX stulecia z zamiłowaniem pielęgnują tę sztukę masarscy mistrzowie z terenu Liszek i Czernichowa."  (źródło: Zasmakuj w Małopolsce. Produkty regionalne)

Na stoisku kampani „Zasmakuj w Małopolsce” będzie można spróbować wszystkich małopolskich produktów regionalnych. Poza kiełbasą lisiecką, będą m.in. chleb prądnicki, bryndza podhalańska, oscypek, karp zatorski czy fasola „Piękny Jaś”.

Zespół Centrum Informacyjne FEM, Departament Funduszy Europejskich UMWM 
 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2489989