Odpowiedź MRiRW na wniosek RP MIR w Tarnowie ws. ochrony ziemi rolnej przed jej przeznaczaniem pod farmy fotowoltaiczne


►W piśmie z dn. 09.08.2022 r. resort rolnictwa odniósł się do wniosku Rady Powiatowej MIR w Tarnowie (►pismo KRIR z dn. 13.07.2022 r.), zgłoszonego 16.05.2022 r., w sprawie podjęcia działań mających na celu ochronę ziemi rolnej przed jej przeznaczaniem pod farmy fotowoltaiczne.

"(...) W zakresie planowania przestrzennego to gmina, jako organ władzy publicznej, ma przyznaną przez prawo kompetencję do jednostronnego ustalenia sposobu zagospodarowania przestrzeni lokalnej (1). Szczegółowo to uprawnienie określa art. 3 ust. 1 ustawy (2), który stanowi, że kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy, w tym uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,należy do zadań własnych gminy. Oznacza to, że gminie przysługuje „władztwo planistyczne" na jej terenie i to ona ma wpływ na kształtowanie lokalnej przestrzeni - kierunków zagospodarowania oraz użytkowania terenów.

W opisanej przez Pana sprawie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie ma możliwości podjęcia jakiejkolwiek interwencji, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami to wójt, burmistrz czy prezydent miasta, jest odpowiedzialny za kształtowanie polityki przestrzennej na obszarze gminy i to on realizuje zadania z zakresu zagospodarowania przestrzennego. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie ma uprawnień do tworzenia, bądź zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Uprawnienia Ministra dotyczące wpływu na politykę przestrzenną gminy wynikają z przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (3). Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zgodnie z przepisami procedury planistycznej (2) i (3), na wniosek wójta (burmistrza), w drodze decyzji administracyjnej rozstrzyga, co do zasadności przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze tylko pod warunkiem, że stanowią one użytki rolne klas I-III i położone są na obszarach wiejskich.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że obecnie trwają prace dotyczące zmiany ustawy (2). Podczas uzgodnień tego dokumentu Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zgłosił szereg uwag dotyczących regulacji, mających na celu konieczność uwzględniania w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym potrzeb w zakresie zrównoważonego rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich podkreślając przy tym, że rozwój inwestycji związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii nie może ograniczać możliwości rozwoju działalności rolniczej. Ułatwienia dla rozwoju inwestycji OZE powinny dotyczyć wyłącznie gruntów, które z rolniczego punktu widzenia są najmniej przydatne i na których prowadzenie racjonalnej produkcji rolniczej jest niemożliwe i wymaga znaczących nakładów środków produkcji.

Podstawa prawna:
(1) art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2022 r., poz. 559 t.j.),
(2) ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2022 r., poz. 503 t.j.),
(3) ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1326 ze zm.)."


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2486124