Poszerzamy nasze kontakty z izbami rolniczymi we Francji


W dniach 5 – 8 kwietnia 2008, Ryszard Czaicki – wice Prezes Małopolskiej Izby Rolniczej i Marzena Kęsek – specjalista MIR odbyli wizytę roboczą we Francji, mającą na celu nawiązanie współpracy z Izbą Rolniczą la Somme.

W wizycie tej uczestniczyła również delegacja z Węgier w składzie:

  •     Deme Pál – Prezes Izby Rolniczej Jasz – Nagykun – Szolnok z Węgier,
  •     István Bali – Prezes Centrum na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europy Środkowo – Wschodniej.

Pierwszego dnia, w towarzystwie dyrektora Izby Rolniczej la Somme, Alain Weymel, oraz Michel Guilbert, odpowiedzialnego za komunikację, goście zwiedzali miasteczko Péronne oraz mierzeję rzeki la Somme. Mierzeja ta jest wpisana na listę UNESCO, jako jedna z najpiękniejszych na świecie. Działalność rolnicza, która charakteryzuje tą mierzeję, to hodowla owiec z „solonych łąk”. Owce wypasane są bowiem na pastwiskach corocznie zalewanych przez morze, przez co trawa ma charakterystyczny słony smak, co wpływa na smak mięsa jagniąt. Obecna jest tu także hodowla koni rasy henson. Jest to rasa lokalna i stosunkowo młoda (ma około 100 lat). Konie te wyselekcjonowano pod kątem rekreacji, szczególnie dla dzieci. Są to konie niewielkie (wzrostem odpowiadają rasie huculskiej) i mają bardzo pogodne usposobienie.

W niedzielę, w rolę przewodnika wcieliła się Hélène Crevel, która w Izbie pracuje na stanowisku specjalisty d/s dywersyfikacji. W jej towarzystwie delegacja pojechała do gospodarstwa Odile Boone. Prowadzi ona gospodarstwo królików angora, w ramach sieci „Bienvenue à la ferme” („Witamy w gospodarstwie” – WwG). Jest ona również odpowiedzialna za formuły „gospodarstwo dydaktyczne” i „odkrywanie gospodarstwa” w ramach tej sieci. W Izbie Rolniczej natomiast pełni funkcję sekretarki – asystentki. Niestety zawód hodowcy królików angora we Francji jest zawodem wymierającym. Około 20 lat temu, gdy Odile Boone zaczynała swoją działalność, ta grupa zawodowa liczyła prawie 1500 hodowców. Na dzień dzisiejszy pozostało ich około 70.

Wraz z Odile Boone, przedstawiciele pojechali zjeść obiad w gospodarstwie – oberży „L’Auberge des deux rives”, które również należy do sieci WwG. Zostało ono wybudowane z okazji mistrzostw w powożeniu. Wybudowana na okazjonalną sportową imprezę infrastruktura, wykorzystana została później na ośrodek rekreacji konnej, hotel dla koni, oberżę oferującą tradycyjną i regionalną kuchnię oraz zakwaterowanie dla prawie 35 osób. Gospodarstwo to współpracuje z innymi gospodarstwami należącymi do sieci WwG, co pozwala na zorganizowanie między innymi tygodniowych „zielonych szkół”, całkowicie wypełnionych poznawaniem wsi i rolnictwa.

Kolejne spotkanie odbyło się na targu „la foire du Poix”. Delegacje rozmawiały z Romain Godefroy, który jest producentem ślimaków. Produkuje on rocznie 300 000 sztuk, co daje ok. 3 tony ślimaków. Sprzedaje on ślimaki bezpośrednio w gospodarstwie, na targu i do restauracji. Należy on również do sieci WwG.

Popołudniu grupa odwiedziła dydaktyczne gospodarstwo należące do Marie – Laure Naillon, również w ramach sieci WwG. Wykorzystując historię ponad 100 – letniej posiadłości rodzinnej oraz swoja wiedzę (jest nauczycielką języka francuskiego w liceum) stworzyła ona gospodarstwo, w którym dzieci uczą się o dziedzictwie architektury i języka pikardyjskiego oraz mogą poznać jak II Wojna Światowa odbiła się na życiu okolicznych mieszkańców. Zabytkowy dom, drewniana stodoła i piwnice, w których wytwarzany jest cydr tworzą jedyne w swoim rodzaju „żywe” muzeum. Wrażenia z wizyty tym bardziej pozostają niezapomniane, gdyż Marie – Laure Naillon wraz ze swoją Mamą przyjmują gości w oryginalnych strojach z XIX wieku. Dodatkową działalnością w gospodarstwie jest chów owiec i świń (jednym z głównych warunków przynależenia do sieci WwG jest prowadzenie ekonomicznie uzasadnionej produkcji rolniczej).

Z niedzieli na poniedziałek przedstawicie Polski i Węgier nocowali u państwa Dorette i Aart Onder de Linden. Ponad 160 – letnia posiadłość została przebudowana w latach 70’ przez rodziców Dorette Onder de Linden w celu stworzenia pokoi do wynajęcia. W latach 90’, państwo Onder de Linden przejęli gospodarstwo. Należą oni do innej francuskiej sieci turystycznej, „Gîtes de France”. Skupia ona właścicieli miejsc kwaterunkowych o odpowiednim standardzie, na obszarach wiejskich, nie wymagając przy tym prowadzenia produkcji rolniczej.

W ostatni dzień wizyty, w siedzibie Izby Rolniczej odbyło się zebranie dotyczące podjęcia współpracy międzynarodowej przez Francję, Węgry i Polskę. W zebraniu tym brali udział:

    Delegacja węgierska: Deme Pál oraz István Bali;
    Delegacja polska: Ryszard Czaicki oraz Marzena Kęsek;
    Przedstawiciel Starostwa Powiatowego la Somme: Philippe Rycek;

Przedstawiciele Izby Rolniczej la Somme: Daniel Roguet (Prezes), Alain Waymel (Dyrektor), Odile Boone (sekreterka – asystentka, sieć WwG), Hélène Crevel (specjalistka d/s dywersyfikacji), Olivier Morel (kierownik Działu Ekonomii i Obszarów) oraz Michel Guilbert (kierownik Działu Komunikacji).

Zebranie zakończyło się opracowaniem planu współpracy.

Popołudniu odbyło się spotkanie z Dominique Camus, Starostą Powiatowym, który to podkreślał jak istotna w rozwoju regionu jest bardzo ścisła współpraca Izby Rolniczej ze Starostwem Powiatowym, m. in. w dziedzinie ochrony środowiska i rozwoju obszarów wiejskich.

Marzena Kęsek, MIR

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2486031